Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Çarpıcı Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Aile fotoğrafçılığı, kameraların ilk ortaya çıkışından itibaren en önemli konu olmuştur. İnsanlar, ailelerini ve akrabalarını gelecek nesiller için ölümsüzleştirmek, unutulmaz hatıralar bırakmak için fotoğraf çektirmek istemişlerdir.

Bir fotoğrafçı olarak amacınız ve sorumluluğunuz, her ailenin bağlılığını, benzersizliğini göstermek ve o anı zaman içinde dondurmaktır.

İyi aile fotoğrafları kompozisyonları oluşturmak için temel ipuçları ve öneriler içeren bu makale, hem profesyonel fotoğrafçıların hem de müşterilerinin bir aile fotoğrafçılığı seansından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacaktır.

Aile Fotoğrafçılığı Seansına Nasıl Hazırlanır?

Yer seçiminden doğru kıyafetlere kadar, deklanşör düğmesine basmadan önce yapılması gereken çok şey vardır.

Fotoğrafını Çekeceğiniz Aileyi Tanıyın

Ailenin özelliklerini ve zevklerini anlamak için zaman ayırın. Hayran oldukları ve onlar için özel olan şeyleri öğrenmeye çalışın. Hangi takımı tutuyorlar? Müzik severler mi? Çocukları kaç yaşında? Ne iş yapıyorlar? Hobileri nelerdir?

Çekimden önce bu tür küçük detayları anlamaya her zaman önem verin. Onlar için anlamı olan eşsiz bir imaj yaratmak istiyorsanız bu farklılıklar çok işinize yarayacaktır. İlk tanıştığınızdan itibaren diyaloğu eksik etmeyin, onlarla konuşarak ince detaylara ulaşabilir ve kendilerini özel hissettirecek kompozisyonlar yaratabilirsiniz.

Aileyi tanıyın
Image Credit: Craig Adderley

Doğru Kıyafetler Seçin

Bazıları için önemsiz bir nokta gibi görünebilir. Ama ailenin uyumlu kıyafet seçimi, kompozisyonda genel uyumu yaratır ve çok daha etkili bir fotoğraf ortaya çıkar. Genel olarak kıyafetler için 2-3 ton belirleyin ve buna göre kıyafet seçimi yapmalarını isteyin, ebeveynler için daha koyu tonlar, çocuklar için ise daha açık tonlar tercih edebilirsiniz, ya da kadın ve kız çocuk için açık tonlar, baba ve oğlan için daha koyu tonlar seçebilirsiniz.

Rahat Kıyafetler Seçin

Rahat Kıyafetler Seçin
Image Credit: Katie E

Çoğu insan özel bir aile çekimi için dışarı çıkmak istediğinde doğal halinden farklı olarak daha şık giyinmeye çalışır (aşırı giyinme), bu da onları özellikle çocukları rahatsız eder. Sadece, Ailenin konfor seviyesine ve seçilen konumla uyumlu bir tarzda giyindiklerinden emin olun.

Giysilerde Dikkat Çeken Logolardan / Renklerden Kaçının

Genellikle çok koyu tonlardan, baskılı ve logolu kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Fotoğraf üzerinde ilgiyi kişilerden uzaklaştırmamak gerekir.

Giysilerinizi Arka Planla Uyumlu Seçin

Giysilerinizi Arka Planla Uyumlu Seçin
Image Credit: Andrea Piacquadio

Kıyafet, renk ve stil seçiminde arka planı da dikkate alın.

Aksesuarlara Karar Verin

Aksesuarlar, tonları ve çerçeve yüzlerini uyumlu hale getirmek için kullanabileceğinizi en iyi yardımcılardır. Şapkalar, eşarplar, botlar, kolyeler, saç bantları, iyi bir çekim ile harika bir çekim arasındaki farkı yaratan detaylardır. Detaylara önem verin.

Çekim İçin Doğru Konumu Seçin

Doğru Konumu Seçin
Image Credit: Taryn Elliott

Bir aile için uygun yeri seçmek önemlidir. Bir fotoğrafçı olarak, çeşitli çekim yerleri bulmak için zaman harcamalısınız. Yıllar geçtikçe, yeşillik alanlardan kum alanlara kadar değişen ve günün farklı saatlerinde veya bölgenizdeki mevsimlerde kullanılabilen konum "repertuvarı" oluşturmanız gerekir.

Ayrıca, ailenin aklında belirli bir yer olup olmadığını da öğrenin. Her ailenin kendi özel yerleri olabilir. Seçtikleri yerde çekim yapmayı teklif etmek, fotoğrafı daha anlamlı kılar.

Aile Fotoğrafçılığı için Ekipman ve Kamera Ayarları

Rüya gibi statik çekimlerden aksiyon çekimlerine kadar aile fotoğrafçılığı size birçok yaratıcı fırsat sunar. Bundan yararlanmak için kamera ayarlarınıza hakim olmanız gerekir.

Aile Fotoğrafçılığı için En İyi Diyafram Ayarları

Diyafram, odak düzleminizin ne kadar derin olmasını istediğinize bağlıdır. Birkaç sırada çok sayıda aile üyeniz varsa, iyi bir alan derinliği (DOF - Depth of Field) hedeflemelisiniz.

Kural olarak:

  • Ailenin tüm üyelerinin tek sırada olacağı bir kompozisyon oluşturduysanız, f / 3.5 ila f / 4.5 arasında bir diyafram açıklığı kullanabilirsiniz.
  • Birden fazla sıra oluşturduysanız, diyafram açıklığınızı f / 5.6-8'e yükseltmeniz gerekir.

Büyük gruplar için, DoF'nuzu artırmak için diyafram açıklığınızın ne kadar dar olması gerektiğini değerlendirmeniz gerekecektir.

Acemi bir hata olarak, grup aile portreleri için f / 1,4 gibi süper geniş bir diyafram açıklığı kullanmaktır. Bunu yapmak büyük olasılıkla bazı üyeleri ve hatta ana konunuzun bazı kısımlarını bulanıklaştıracaktır.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Daha Hızlı Enstantane Hızı Kullanın

Çocuklar için hızlı enstantane kullanın
Image Credit: Cottonbro

Enstantane hızı, ne çektiğinize bağlıdır. Herkes nispeten sabitse 1 / 125'e kadar inebilirsiniz. Ancak küçük çocuklar için hareket bulanıklığını önlemek adına çok daha hızlı seçenekleri kullanmanız gerekir. çünkü çocuklar otursalar bile her zaman hareketlidirler.

Hareket eden insanların fotoğraflarını çekiyorsanız, aktiviteye bağlı olarak 1/200 saniye ve üzerine çıkabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Genel bir kural olarak odak uzaklığınızın altına inmeyin. Yani, 100 mm lensle çekim yapıyorsanız, 1/100 saniyeden daha yavaş bir deklanşör hızı kullanmayın.

ISO Avantajını Kullanın

ISO Avantajını Kullanın
Image Credit: Cottonbro

Önceki bölümde, daha küçük bir diyafram açıklığı ve daha hızlı bir enstantane hızı kullanmanızı tavsiye etmiştik. Pozlama üçgenine aşinaysanız, bunu yapmanın kameranızın sensörüne ulaşan ışığı azaltacağını da biliyorsunuzdur. Bu durumda, fotoğraflarınızı daha iyi pozlamak için ISO'nuzu (kameranızın ışık duyarlılığını) artırabilirsiniz.

Renkli mi Siyah Beyaz mı?

Renkli mi Siyah Beyaz mı?
Image Credit: Pexels

Bu, sanatsal yaklaşımınıza ve en sonunda ailenin ne isteyeceğine bağlıdır. Çekim sonrası da seçim yapabilirsiniz. Özel anlara, hassas veya eğlenceli anlara odaklanmak için siyah beyaz kullanmak tercih edilebilir. Renkler kaybolduğunda, göz hemen ifadelere ve anın özüne, yakaladığı duyguya odaklanır.

Lens Bulanıklığından Korkmayın

Lens Bulanıklığından Korkmayın
Image Credit: Janko Ferlic

Bir grup çekiminiz olduğunda ve herkes kameraya bakarken, herkesin gözleri açık bir şekilde olması "beklenir".

Ancak bazen, bazı aile üyelerini bulanıklaştırmak ve bulanıklığı hikayenin bir parçası yapmak için geniş bir diyafram açıklığı kullanabilirsiniz. Örneğin, çocuklarına sevgiyle bakan ebeveynlerin bulanık şekli gibi.