Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Dijital Fotoğrafçılıkta En Önemli 9 İpucu

Dijital fotoğrafçılığa yeni başlamış da olsanız (Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 5 ipucu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz), deneyimli bir fotoğrafçı da olsanız, dijital fotoğrafçılık alanında gelişmenize yardımcı olacak en önemli ipuçlarından bazılarını sizler için bir araya getirdik.

1-Üçte bir kuralını kullanın

Üçte bir kuralını kullanın

En etkili kompozisyon kurallarında biri olarak, bu kural göz alıcı fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır. Dikkat çekici fotoğraflar çekmek istiyorsanız, "üçte bir kuralı" ihtiyaç duyacağınız en önemli kompozisyon kuralıdır.

Üçte bir kuralında, kompozisyonu 9 eşit parçaya bölen 2 yatay 2 dikey çizgi düşünün. Bazı imgeler merkezdeki odak noktasında en iyi şekilde görünecekken, nesnenin merkezini hayali çizgilerin kesişen noktalarından birine yerleştirerek, genellikle daha estetik bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta ağaç nesnesi sağ alt köşeye gelecek şekilde yerleştirilmiştir.

Bir fotoğraf üçte bir ilkesi kullanılarak oluşturulduğunda, gözler çerçeveyi dolaşacaktır. Üçte bir kuralı ile oluşturulan kompozisyonlar genellikle daha ilginç algılanıp, göze daha hoş geleceklerdir.

Üçte bir kuralı hakkında daha detaylı bilgi için Grafik Tasarımda Üçte Bir Kuralı yazımızı okuyabilirsiniz.

2-Kamerayı Titretmemeye Çalışın

Kamerayı titretmeyin

Fotoğraf makinesi titremesi veya bulanıklık (blur), fotoğrafçıya zarar veren bir konudur. Bu durumlardan kaçınmak için bazı yollar mevcuttur.

Öncelikle kameranızı nasıl düzgün tutacağınızı öğrenmelisiniz. Bir elinizle makinenin gövdesini tutarken diğer elinizle objektifi tutun ve destek açısından olabildiğince kollarınızı vücudunuza yakın konumlandırın.

Ayrıca, elde yapacağınız çekimler için, objektifinizin odak uzaklığına uygun bir deklanşör hızı kullandığınızdan emin olun. Deklanşör hızı çok yavaşsa, kameranın istem dışı bir hareketi fotoğrafınızın tümünün bulanıklaşmasına neden olur. Başparmak kuralı, bu sorunu en aza indirmek için odak uzunluğundan daha yavaş bir enstantane hızında çekim yapmak değildir:

1 / Focal Length (in mm) = Minimum Shutter Speed (saniye)

Yani, örnek olarak, 100mm objektif kullanıyorsanız, deklanşör hızınız saniyenin 1 / 100'ünden daha az olmamalıdır.

Mümkün olduğunda bir tripod veya monopod kullanın.

3-Pozlama üçlüsünü kullanmayı öğrenin

Pozlama üçlüsünü öğrenin

Fotoğraflarınızın poz ve genel görünüm açısından en iyi şekilde görünmesini sağlamak için üç temel konuda uzmanlaşmanız gerekir: Diyafram, Enstantane Hızı ve ISO.

Ayrıca, bu üç kontrol arasındaki ilişkileri de anlamanız gerekir. Bunları anladığınızda ve gerekli ayarlamaları yaptığınızda, genellikle istenen sonuçları elde etmek için en az birini dikkate almanız gerekecektir.

Otomatik Mod'u kullanarak bu kontrollerin üstesinden gelebilirsiniz, fakat unutmayın ki fotoğraflarınızda istediğiniz etkiyi yaratamayabilirsiniz.

4-Polarize Filtre Kullanın

Polarize Filtre Kullanın

Lensiniz için sadece bir filtre satın almayı düşünüyorsanız, seçiminizi polarize filtreden yana kullanın. Önerilen polarize filtre tipi daireseldir, çünkü bu tip filtreler kameranızın otomatik pozlama gibi TTL (objektif üzerinden) ölçümünü kullanmasına izin verir.

Bu filtre, su, metal ve camdan yansımaları azaltmaya yardımcı olur; gökyüzünün ve yeşilliklerin renklerini geliştirir ve fotoğraflarınızın daha etkili olmasına yardımcı olur. Lensinizi korurken tüm bu işleri de sizin için yapar.

5-Derinlik Duygusu Yaratın

Derinlik Duygusu Yaratın

Manzaraları fotoğraflarken gerçekten bir derinlik hissi yaratmaya özen gösterin. Başka bir deyişle izleyiciyi oradaymış gibi hissettirin.

Panoramik görüntü için geniş açılı bir lens ve ön ve arka planı keskin tutmak için f / 16 veya daha küçük bir diyafram kullanın.

Bir nesneyi veya bir kişiyi ön plana koymak, ölçek duygusu kazandırır ve mesafenin ne kadar uzakta olduğunu vurgular.

Küçük bir diyafram genellikle daha yavaş bir enstantane hızı gerektirdiği için mümkünse tripod kullanın.

6-Basit Arka Planlar Kullanın

Basit Arka Planlar Kullanın

Dijital fotoğrafçılıkta basit yaklaşım genellikle en iyisidir. Dikkat dağıtıcı şeyler içermeyen kompozisyon içinde çekimde neyin olmasını istediğinize karar vermeniz gerekir.

Mümkünse, düz bir arka plan, nötr renkler ve basit desenler seçin. Gözün mümkün olduğunca focal pointlere çekilmesini istiyorsunuz, arka plandaki veya başka bir köşedeki ilgisiz bir nesneye değil. Bu durum özellikle nesnenin merkeze yerleştirildiği çekimlerde çok önemlidir.

7-İç Çekimlerde Flaş Kullanmayın

İç Çekimlerde Flaş Kullanmayın

İç mekan portre çekimlerinde flaş kullanmak sert ve doğal olmayan sonuçlar üretebilir. Bu nedenle iç mekanlarda flaş kullanmadan çekim yapabilmenin çeşitli yolları vardır.

İlk olarak ISO değerini yükseltin, genellikle ISO 800 ila 1600 seçebileceğiniz deklanşör hızı için büyük bir fark yaratacaktır. Mümkün olan en geniş diyaframı kullanın - bu şekilde sensöre daha fazla ışık ulaşacak ve güzel bulanık (blur) bir arka plana sahip olacaksınız. Bir tripod veya Görüntü Sabitleyici objektif kullanmak da bulanıklığı önlemek için harika bir yoldur.

Flaş kullanmanız gerekiyorsa, flaşı dönebilen bir aparatla kullanın ve ışığı bir açıyla tavana doğrultun.

8-Doğru ISO'yu seçin

Doğru ISO değeri seçin

ISO ayarı kameranızın ışığa karşı ne hassas olduğuna ve nasıl bir gürültü (grain) içereceğine karar verir. Seçtiğimiz ISO, duruma göre değişir- karanlık ortamlarda, ISO'yu daha yüksek bir sayıya yükseltmemiz gerekir. 400 - 3200 arasındaki ISO değeri kamerayı ışığa karşı daha duyarlı hale getirir ve bulanıklaşmayı da önleyebilir.

9-Hareket Oluşturmak İçin Panlama Yapın

Hareket Oluşturmak İçin Panlama Yapın

Bir konuyu hareket halinde yakalamak istiyorsanız, kaydırma (panlama) tekniğini kullanabilirsiniz. Bu durumda enstantane hızını normal olması gerekenden iki adım azaltın (Örneğin: 1/250 için 1/60 değerini seçtik).

Siz de nesnenin hareket yönünde kameranızı hareket ettirirken, deklanşöre yarım basarak görüntüyü sabitlemeye çalışın ve uygun bir konumda fotoğrafı çekin. Kamera sarsıntısını önlemek ve net hareket çizgileri elde etmek için mümkünse bir tripod veya monopod kullanın.