Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Fotoğrafçılık İpuçları-1: Manzara Fotoğrafçılığı

Becerilerinizi güçlendirmek, kompozisyon düzeninizi geliştirmek ve fotoğraf çekim tekniğinizi ilerletmek için fotoğrafçılık ipuçları. Yeni ve mevcut teknikleri keşfetmek ve görüntüleri kavramsallaştırmak, oluşturma ve yakalama becerinizi geliştirmek için yeni fotoğrafçılık ipuçları almak her zaman mümkündür ve tercih edilir.

Hevesli acemi bir çaylak veya pratik yapan bir profesyonel olsanız da her zaman öğrenecek yeni bir şeyler veya düzeltilmesi gereken eski bir kötü alışkanlık vardır. Bu nedenle, temel kamera tasarımınızdan gelişmiş aydınlatma ve kompozisyona, temel ve üst düzey post prodüksiyona kadar, bu büyük ipuçları özeti, fotoğrafçılığınızı geliştirmenize ve en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Manzara Çekimi
Image Credit: Pexels

Mükemmel portreler çekmek, nefis manzaralar çekmek, harika vahşi yaşam fotoğrafları çekmek ve makro ustalaşmak istiyorsanız veya Photoshop, Lightroom veya Affinity için bazı hızlı düzenleme ipuçlarının peşindeyseniz, bu yazı dizisi sizin için temel kılavuz olacaktır.

Bu fotoğrafçılık ipuçlarını ve püf noktalarını bölümler halinde düzenledik, böylece hemen başlayıp fotoğraflarınızı geliştirebilirsiniz.

1. Harika gün batımı nasıl çekilir

Gün batımı
Image Credit: Hernan Pauccara

Gün batımından en iyi şekilde yararlanmak sabır ve zamanlama gerektirir. En iyi günbatımı fotoğrafları genellikle güneşin ufka yakın olduğu ve bulutların aşağıdan aydınlatıldığı zamanlarda çekilir. Geniş açılı lenslerden ziyade telefoto lensler genellikle daha fazla etki sağlayabilir.

2. Alan derinliği için hiper odak mesafesini kullanın

Alan derinliği
Image Credit: Pexels

'Hiperfokal' mesafeye odaklanarak manzaralarda alan derinliğini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu, uzak mesafenin lensinizin alan derinliğinin uzak sınırında olduğu yerdir ve bu aynı zamanda size kameranın yakınında en iyi alan derinliğini sağlar.

3. Ön plandaki nesnelere dikkat edin

Manzara
Image Credit: Aron Visuals

Geniş açılı lensler geniş manzaraları yakalamak için harikadır, ancak aynı zamanda büyük oranda boş ön planı da yakalayabilirler, bu nedenle kayalar, ağaçlar, kapılar gibi ön plana ekleyebileceğiniz nesnelere dikkat edin.

4. Uzun pozlamalarla şelaleleri ve nehirleri bulanıklaştırın

Uzun pozlama, şelale
Image Credit: Pexels

Kameranızı bir tripoda yerleştirip uzun pozlama kullanarak ipeksi yumuşaklıktaki suyu veya hafif bulanık hareket eden bulutları yakalayabilirsiniz. Ve eğer ışık uzun bir pozlama için çok parlaksa, bir ND filtresi kullanabilir veya gün batımına kadar bekleyebilirsiniz!

5. İzleyicileri çekmek için çizgileri kullanın

Manzara çekimi
Image Credit: Pok Rie

İzleyicilerinizin gözlerini resme çekmek için manzara fotoğraflarınızda 'çizgileri' kullanın. Çizgi, bir göl üzerindeki bir iskele, bir dizi kayalık veya uzağa doğru kıvrılan bir patika olabilir.

6. Daha etkili çiçek çekimleri için tele objektifler kullanın

Makro Çekimi
Image Credit: Adonyi Gábor

Geniş alana yayılmış çiçek yakalamak için geniş açılı bir lens kullanmak cazip gelebilir, ancak bu, tek tek çiçeklerin kaybolmasına neden olabilir. Bunun yerine, tek tek çiçekleri veya kümeleri seçmek için bir telefoto lens kullanın - bu aynı zamanda arka plana sanatsal bir bulanıklık da katacaktır.

7. Manzaralarınızı sudaki yansımalarla etkili hale getirin

Yansıma
Image Credit: Simon Migaj

Göller ve nehirler, bir sahneye ön plan ilgisi ve huzurlu bir simetri ekleyen güzel yansımalar üretebilir.

8. Pozlamanızı kameranın histogramıyla kontrol edin

Manzara fotoğrafçılığı genellikle parlak gökyüzü ve gölgeli ön planların dengelenmesi anlamına gelir. Çekim yapmadan önce, kameranızın histogramını kontrol ederek gökyüzündeki parlak noktaları kırpmadığınızdan emin olun.

9. Daha kolay dikey çekimler için bir L dirsek kullanın

Tüm tripod kafaları, özellikle büyük ve ağır kamera ve lens kombinasyonlarında dikey çekim için iyi bir şekilde uyarlanmamış olabilir. Çözüm, kamerayı brakete yanlamasına monte ettiğiniz, ancak braketin normal olarak tripod kafasına takıldığı bir L braketidir. Bu, yatay 'pano' çekimleri için de harikadır.