Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Fotoğrafçılık İpuçları-2: Portre Fotoğrafçılığı

Portre fotoğrafçılığı, konunuzun doğasında var olan karakterini fotoğrafta yakalama sanatıdır. Bu tanım temelleri kapsarken, portre fotoğrafçılığı insanların fotoğrafını çekmenin ötesine geçer.

Portre fotoğrafçılığı
Image Credit: Dimitar Veselinov

Harika portre fotoğrafçılığı, doğru teknik ile sanatçının anlatımının birleşmesinin bir sonucudur.

Teknik: Doğru kamera ayarları, kompozisyonlar, açılar, ışık, arka plan, poz.

Sanat: İzleyicilerde duyguları uyandıran ve dikkatlerini çeken çarpıcı ve duygusal bir portre çekmek.

İlk olarak Picasso gibi sanatçılar tarafından uygulanan portre resimlerinin büyük bir hikaye anlatma tarihi vardır. Harika portre fotoğrafları çekmek, aynı tekniğin modern şeklidir. Resim yapmaktan çok daha az çaba gerektirse de iyi portre fotoğrafçılığını oluşturan ifadeleri ve duyguları yakalamak için ustalaşmak zaman alabilir.

1-Klasik aydınlatma kurulumlarını uygulayın

'Rembrandt', 'Kapaklı Aydınlatma', 'Arka Işık', 'Rim-lighting, kenar aydınlatması' - bunların hepsi denenmiş ve güvenilir portre aydınlatma kurulumlarıdır ve her birinin kendine özgü bir anlatımı vardır. Bunlardan birini kurarak çalışırsanız, konunuza odaklanmanız kolaylaşır.

2-Hızlı Flaş (Speedlight) ile Headshot fotoğrafçılığı ipuçları

Headshot
Image Credit: Chalo Garcia

Speedlight Flaş fotoğrafik baş ve omuz portreleri çekiyorsanız, işin sırrı flaşı kameranın dışına taşımak ve daha yumuşak bir ışık için de softbox veya başka bir flaş değiştirici kullanmaktır. Böylece daha dolgun ve güzel bir ışık elde edebilirsiniz.

3-Çiftler için asimetrik kompozisyonlar kullanın

Çİftler için asimetrik kompozisyonlar
Image Credit: StockSnap

Çiftlerin fotoğrafını çekmek göründüğü kadar kolay değildir. Doğru çözüm onları mükemmel bir şekilde simetrik bir düzenlemede yan yana göstermek değil, çiftlerinizin farklı bir yükseklikte olduğu merkez dışı pozlar veya aktiviteler bulmaktır.

4-Boudoir fotoğraf çekimleri için önceden plan yapın

Boudoir
Image Credit: freestocks-photos

Nasıl bir aydınlatma kullanacağınızı, modelinizin giyeceği kıyafetleri belirleyin ve denemek istediğiniz pozların bir listesini yapın. Modelin de bazı fikirleri olabilir. Önceden ne kadar çok plan yaparsanız, seans o kadar güzel geçecektir.

5-Dış mekan portrelerine 'ışıltı' eklemek için dolgu flaşı kullanın

Dış mekanlarda yüksek güçlü bir profesyonel flaşa ihtiyacınız yoktur, sadece kameranızın dahili flaşı veya harici bir flaş yeterli olacaktır. Buradaki fikir, mevcut ortam ışığını güçlendirmek değil, sadece gölgeleri aydınlatmaktır.

6-Kamera dışı uzak flaş deneyin

Artık bir veya daha fazla flaş tabancası için uzaktan kablosuz flaş kontrolü bulunmaktadır. Bu sayede farklı aydınlatma açıları ve kurulumları ile deneme yapma imkanınız olabilmektedir.

7-Yansıtma flaş ile daha doğal aydınlatma elde edin

Bu eski ama harika bir tekniktir. Flaşı doğrudan konunuza doğrultmak yerine, yakındaki bir duvardan, tavandan veya başka bir yansıtıcı yüzeyden 'yansıtmak' için çevirirsiniz. Bu nedenle, gelişmiş Hızlı Flaşların (Spedlight) eğimli ve döner başlıkları vardır.

8-Gobo aydınlatma efektleri oluşturun

Gobo aydınlatma efektleri
Image Credit: StockSnap

Örneğin, pencere çerçeveleri, jaluzi veya geniş kenarlı örme güneş şapkaları ile desenli aydınlatma efekti oluşturmak için goboları (Işık ile konu arasına başka bir nesnenin girmesi) kullanan klasik bir sinema tekniğidir ve aynı tekniği portre fotoğrafçılığı için de kullanabilirsiniz.

9-Bebek fotoğrafları için geniş diyafram kullanın

Yumuşak aydınlatma ve çok hızlı maksimum diyafram açıklığına sahip sabit bir lens kullanarak güzel bebek ve yeni doğan portreleri elde edebilirsiniz. Sığ alan derinliği, konunun yumuşaklığını vurgular.

10-Grup çekimleri için ipuçları

Grup çekimleri
Image Credit: Heiner Sollermann

Düzgün bir şekilde poz aldırılmış grup çekimleri statik görünebilir, bu nedenle daha küçük gruplar için hareketi ve ifadeleri daha doğal bir şekilde yakalayan bir etkinlik veya eylem bulmaya çalışın.

11-Tek ışıklı profesyonel portreler

Tek bir flaş, bir softbox ve düz bir fon kullanarak bir ev stüdyosunda profesyonel bir 'headshot' görünümü elde edebilirsiniz. Pahalı teçhizata ihtiyaç olmaz, fakat ışıklandırma konusunda biraz pratik ve kurulumda biraz sabır gerektirir.

12-Çalışmak için bir model bulun

Işıklandırma tekniklerinizi uygularken sizin için model olacak birini bulmak her zaman kolay olmayabilir, bu yüzden size en iyi ipucumuz: Bir manken kafası satın alın! Harika bir arkadaş olmadıkları konusunda hemfikiriz, ancak şikayet etmezler ve insan kafalarıyla aynı şekil ve özelliklere sahipler ve portre becerilerinizi geliştirmek için mükemmeller.

13-Gece çekimlerinde ek aydınlatma kullanın

Gece portre
Image Credit: Pham Trung Kien

Gece portreleri çok atmosferik ve renkli olabilir, ancak çoğu zaman gölgeleri doldurmak ve konunuzu parlak bir arka plana karşı öne çıkarmak için bazı ek ışıklara ihtiyaç duyulabilir. Kamera dışı bir flaş veya taşınabilir bir LED panel iyi olabilir, özellikle de video çekmek istiyorsanız.