Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Fotoğrafçılıkta Panlama Çekim Tekniği İpuçları

Panlama tekniği, fotoğrafçılıkta hareketi ifade etmenin harika bir yoludur. Bu teknik, keskin bir konu ve hareketli bulanık bir arka plan kombinasyonu sayesinde fotoğrafçılıkta hareket hissi yaratmak için kullanılır.

Panlama Tekniği Nedir?

Panlama, hareketli bir konuyu izlerken kameranızı kaydırdığınız bir tekniktir. Bu yapıldığında, odakta olan, ancak hareketli bulanık (Motion Blur) bir arka plan elde edilir. Bu, görüntüye hareket ve hız hissi verir. Bazı durumlarda, görüntünün neredeyse ruhani görünmesini bile sağlar.

Panlama tekniği nedir
Image Credit: Cheap Shot

Panlama vs. Hareket bulanıklığı (Motion Blur)

Çoğunlukla bir fotoğraf çekerken hem siz hem de fotoğraf nesneniz veya konunuz hareketsizdir. Bununla birlikte, fotoğraf özneniz hareket ediyor ve nispeten düşük deklanşör hızı kullanıyorsanız, nesneyi hareket bulanıklığı (Motion Blur) ile çekmiş olursunuz.

Panlama (Kaydırma) ise hareket bulanıklığı fotoğrafçılığından oldukça farklıdır çünkü izlediğiniz ana konu minimum hareket bulanıklığına sahiptir. Bunun yerine, arka plan hareket ederken konu nispeten sabit kalır. Bu efekti elde etmek için, çekim yaparken kameranızı hareketli nesne ile kaydırmanız (Panlama) gerekir. Neredeyse çizgili görünen bulanık arka plan, görüntüye hareket duygusu verir.

İyi bir panlama tekniği için aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır:

Motion blur
Image Credit: Sourav Mishra

1-İyi Duruş Önemlidir

Duruş şekliniz, başarılı panlama çekimleri yaratmadaki en önemli faktörlerden biridir. Panlama tekniğinde ustalaşmak için şu basit ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir:

  1. Dik durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın;
  2. Kamerayı kaydırırken ayaklarınızı hareket ettirmeyin;
  3. Konunuzun geldiği yöne dönün. İşaret parmağınızı hafifçe deklanşör düğmesinin üzerine koyun;
  4. Size yaklaştıkça nesnenizi vizörde takip edin;
  5. Konuyu izlemek için gövdenizi çevirin; bu, ayaklarınızı sabit tutarken vücudunuzu aynı hızda ve aynı yönde döndürmek anlamına gelir;
  6. Nesneyi kameranızla takip etmeye devam ederken önünüzden geçerken deklanşöre basın.

2-Yavaş Deklanşör Hızı Kullanın

En iyi sonuçları elde etmek için kameranızı deklanşör önceliği moduna ayarlayın. Öznenin hızına göre orta derecede yavaş bir enstantane hızı seçin.

İstediğiniz efekti elde etmek için doğru hız ayarını denemeniz gerekecektir. Birkaç ipucu için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz:

Konu

Örnek

Deklanşör Hızı (s)

Yavaş

Yavaş hareket eden bisikletçiler veya koşucular

1/4 - 1/15

Orta

Sokaktaki arabalar veya bisikletler

1/15 - 1/30

Hızlı

Hızlı hareket eden araba

1/60 - 1/125

 

Hangi hızların istediğiniz efekti elde edebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için farklı deklanşör hızlarında pratik yapmanız gerekir.

Görüntüleriniz aşırı veya az pozlanmışsa, pozu düzeltmek için poz telafi kadranını kullanın.

3-Panlama ve Hareket Bulanıklığı

Arka plana hareket bulanıklığı eklemenin yanı sıra, çeşitli deklanşör hızları da nesnenizin hareket bulanıklığını etkiler.

Düşük deklanşör hızı, nesnenin herhangi bir hareketli kısmında hareket bulanıklığı yaratır. Örneğin, jogging yapan bir kişinin fotoğrafını çekerken düşük deklanşör hızı kullanırsanız, hareket eden bacakları bulanıklaşacak, ancak vücutları odakta kalacaktır.

4-Nesneye Manuel Olarak Odaklanın

Konunuzun odaklanmasını ve arka planın bulanık olmasını istediğinizde, konunuzu nasıl odakta tutarsınız?

Elbette, otomatik netlemeyi kullanabilirsiniz, ancak bu istediğiniz sonucu elde etmenize yardımcı olmayabilir. Bu nedenle, nesneyi manuel olarak odaklanmanız gerekecektir - işin biraz karmaşıklaştığı yer burasıdır.

Fotoğrafı gerçekte hangi noktada çekeceğinizi tahmin ederek önünüzdeki önceden belirlenmiş bir konuma manuel olarak odaklanmanız gerekir. Bunu düzgün elde etmek için şu iki adımı izlemeniz gerekir:

  • Fotoğraf özneniz önünüzden geçerken hareketin en iyi görünebileceği noktayı belirleyin; ve
  • Özneniz bu noktaya ulaşmadan önce kamerayı bu noktaya manuel olarak odaklayın.

5-Sürekli Çekim Modunu Kullanın

Günümüzün dijital kameraları, sürekli çekim modunu kullanarak, saniyede altı kare hızla çekim yapabilir.

Panlama sırasında kameranızı sürekli çekim moduna ayarlamak iyi bir fikirdir. Bunu yaparak hem mükemmel bir görüntü hem de odaklanmış bir konu elde etme şansınızı artırırsınız.

6-Kaydırma ve Görüntü Sabitleme

Merceğinizde görüntü sabitleme (IS) varsa, pan yaparken bunu kapatabilirsiniz. Bunun nedeni, görüntü sabitlemenin özel olarak kamera hareketlerine ve titreşimlerine karşı koymak için tasarlanmış olmasıdır; bu ise kaydırma sırasında esas amaçlanan davranıştır.

Eğer lensiniz gelişmiş görüntü sabitleme moduna sahip ise görüntü sabitlemeyi AÇIK bırakabilirsiniz. Örneğin, bazı Canon kameralarda kaydırma ile kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir IS (Image Stabilization) modu bulunur. Kameranın diğer hareketlerine karşı koyarken kaydırma yönündeki hareketi yok sayarak çalışır.

Nikon fotoğraf makinelerinde, Normal Titreşim Azaltma (VR) modu kaydırmayı algılayabilir ve panlama tarafından amaçlanan kamera hareketlerini engellememeye çalışır.

7-Arka Perde Senkron Flaşını (Rear Curtain Sync Flash) Kullanın

Hem hareket bulanıklığını artırmak hem de nesneyi aynı anda hareket halinde dondurmak için arka perde senkron flaşı kullanabilirsiniz.

Bu flaş tekniği, flaşı pozunuzun sonuna doğru, deklanşör kapanmadan hemen önce patlatır.

Panlama için önerilen yavaş deklanşör hızları, arka perde flaşı pozunuzun sonuna doğru nesneyi dondururken hareketi bulanıklaştırır. Ayrıca, nesnenin hareketinin ters yönünde gerçekten harika bir ışık akışı elde edersiniz.

8-Bolca Pratik Yapın

Başarılı panlamanın sırrı basittir: alıştırma yapmak.

Pratikleriniz için bir plan oluşturun. Ne kadar zaman ayırabileceğinizi, ayrıca ne zaman ve nerede çekim yapabileceğinizi düşünün. Panlama, edinmesi kolay bir beceri değildir, ancak pratik yapmak, onu geliştirmenize ve mükemmelleştirmenize yardımcı olacaktır.

Bol bol fotoğraf çekin. Harika bir fotoğraf elde etmek için çok fazla çekim yapmak gerekebilir. Ayarlarınızı deneyin ve gerekirse yeniden çekim yapın. İşlek bir cadde gibi çok sayıda hareketli nesnenin olduğu yerlerde çekim yapmak size yardımcı olacaktır.

Pratik yaparken fotoğraflarınızı gözden geçirmek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanızı sağlar.