Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Profesyonel Fotoğrafçı Olarak İş Geliştirmek

Fotoğrafçılığı kendinize profesyonel meslek olarak seçmek istiyorsanız, her işte olduğu gibi işin nasıl yürütüldüğünü görmek ve bilgi sahibi olmak için ilk önce profesyonel bir fotoğrafçının yanında çıraklık yapmanız gerekir. Yanında çalıştığınız kişinin iş yapma şeklinde kabul etmediğiniz noktalar olsa dahi fotoğrafçılık mesleğinin nasıl yürütüldüğüne dair “büyük resim” hakkında iyi bir fikir verecektir.

İnsan ilişkilerinizi geliştirin

İnsan ilişkilerinizi geliştirin
Image Credit: Free HD Wallpaper

Fotoğrafçılık üzerine çalışın birçok işletme çoğunlukla insanlarla çalışır. Kızgın veya hayal kırıklığına uğramış müşterileri sakinleştirmek, insanların vizyonları ve hedefleri hakkında konuşmak, duruma göre bazı konularda müşterilerinizi ikna etmek gibi durumlar insan ilişkilerinizi geliştirmenizi gerektirir.

Hedefler koyun

Uzun vadede hedefler koyun. Bu uzun vadeli hedeflere ulaşmak için de ölçülebilir ve bir zaman dilimi içinde olması gereken kısa vadede hedefler koyun. Örneğin, kısa vadeli hedef olarak “önümüzdeki ay 10 müşteri ile görüşülecek” diyebilirsiniz. Kısa vadeli hedeflerinizi uzun vadedeki hedeflerinize ulaşmak için basamaklar olarak düşünün. He basamağı çıktığınızda hedefinize biraz daha yaklaşacaksınız.

Çalışma programı oluşturun

Çalışma programı oluşturun

Çalışma programlarınızın büyük çoğunlukla müşterinizin ihtiyacı ve talepleri doğrultusunda oluşacaktır, bu yüzden her duruma ve olasılığa karşı tedbirli ve hazırlıklı olmanız gerekir. Programınızı oluştururken çekimlerinizin ne kadar süreceğini ve fotoğrafların elden geçirilip düzenlemesi için ne kadar zaman gerektiğini iyi hesaplamanız gerekir. Bazı özel işlerin de zamanlama olarak sizi kısıtlayacağını hesap etmeniz gerekir. Örneğin düğün çekecekseniz, işlerinizin yoğunluğunun hafta sonları olacağını dikkate almalısınız. Unutmayın, birçok basit konu veya detay tahmin ettiğinizden çok daha fazla zaman alabilir. İşinizin süresini ve maliyetini hesaplarken, toplantı, çekim, düzenleme sürelerini, ürünlerin müşteriye sunulması ve gelen talepler doğrultusunda yapılan düzenleme sürelerini de dikkate almanız gerekir.

İşletmenizi tanıtın

İşletmenizi tanıtın

İyi ve etkileyici bir web sitesi oluşturun. Kurumsal kimlik çalışmalarınızı tamamlayın (kartvizit, katalog, broşür, antetli kâğıt, vb.). İnsanlarla iletişim kurun ve işinizden bahsedin. Sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Gerekirse profesyonel ajanslardan bir süre destek alın. Örneğin Instagram, çalışmalarınızı sunabileceğiniz harika bir ortam sunar.

Fotoğraflarınızı korumak için filigran oluşturun, böylece bunları çevrimiçi olarak tanıtabilirsiniz. Müşterilerinizin, sizin fotoğraflarınızı (Filigran oluşturun fakat, fotoğrafı bozacak şekilde bir yaklaşım sergilemeyin, örneğin sağ alt tarafa kısaca kendi bilginizi koymanız yeterli olacaktır -website adresiniz gibi-.) kendi sosyal hesaplarında kullanmalarına izin verin. Web sitenizin SEO (Arama motoru optimizasyonu) uyumlu olmasına dikkat edin. Eğer bütçeniz uygunsa, SEO konusunda kesinlikle profesyonel bir ajansla çalışın; bu sayede işletmenizin internet ortamındaki görünürlüğü ve bilinirliği artacaktır.

Yeni iş fırsatlarını hemen geri çevirmeyin

Uzman olduğunuz konunun biraz dışında yeni bir iş fırsatı geldiğinde, kesinlikle hemen reddetmeyin. Bu iş içinde elde edeceğiniz bilgi ve tecrübe belki de ilerde vereceğiniz bazı kararları olumlu yönde etkileyecektir. Ancak sadece bir iş fırsatını kaçırmayayım diye kendinizi de fazla zorlamayın.

İş Kapsamınızda Ağ Kurun

İş Kapsamınızda Ağ Kurun

Hedeflediğiniz iş kapsamında geniş bir ağ kurun. İşinizle alakalı olabilecek herkesle görüşün ve sisteminize dahil edin. Örneğin düğün fotoğrafçısıysanız, düğün konusu ile ilgili her alandaki kişilerle görüşün ve ağ oluşturun, düğün pastacısı, düğün salonları, gelinlik – damatlık satan yerler, yiyecek içecek şirketleri, organizatörler vb.

Tavsiye edilmenizi isteyin ve işinizi takip edin

Yaptığınız işten memnun olan müşterilerinizin sizi diğer arkadaşlarına veya firmalara tavsiye etmesini isteyin. Hatta onlardan alacağınız kişi ve firma listeleri ile görüşmelere gidin. Yaptığınız işin peşini bırakmayın ve tekrarlanmasını sağlayın. Örneğin bir bebek için doğum fotoğrafları çektiyseniz, bir yıl sonra doğum gününde de fotoğraf çektirme olasılığının olacağını unutmayın. Takipleriniz sayesinde işinizi her geçen gün kartopu misali büyütebilirsiniz.