Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Profesyonel Fotoğrafçı Olmak İsteyenlere Öneriler

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bakışınıza, gözünüze güveniyorsanız, hele bir de araştırmacı kişiliğiniz varsa, neden bu hobinizi profesyonel hayatınıza taşımayasınız ki… Fotoğrafçılık, nadir olarak yaş ve eğitim derecelerinin, iyi bir göz, disiplin ve iyi araştırmacı kadar önem taşımadığı birkaç alandan biridir. Fakat unutulmamalıdır ki fotoğrafçılık alanında rekabet yüksektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğitimini (Okul derecesi anlamında) alıp almadığınızın çok da önemli olmadığı birkaç alandan biridir. Hele şimdiki gibi gelişen teknoloji itibariyle yüksek kalitede ekipmanların olduğu bir dönemde herkesin yapabileceği bir meslek gibi görünüyor. Fakat konu o kadar da basit değil aslında… Konunun uzmanı gözler, profesyonel fotoğraf ile amatör fotoğrafı ilk bakışta tespit edebilirler. Tahmin etmediğiniz kadar ince detaylarda saklıdır profesyonellik.

Fotoğraf becerilerinizi geliştirin

Unutmayın ki, her konuda olduğu gibi fotoğrafçılık alanında da mutlak doğrular veya yanlışlar yoktur. Bazıları konu ile ilgili akademik bir eğitim aldıktan sonra başarılı olacağına inanırken kimileri de bunun tamamen bir zaman kaybı olduğuna inanır. Deneyimler, kitaplar ve araştırmalar sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz; ya da profesyonel fotoğrafçılardan yardım alarak kendinizi eğitebilirsiniz. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın, yapmaya karar verdiğiniz şey ne olursa olsun, bunun için yeteri kadar emek verip yeteri kadar çalışmıyorsanız başarılı olma ihtimaliniz azdır.

Uygun ekipman edinin

Uygun ekipman edinin
Image Credit: Equipment Buypack

İhtiyaç duyacağınız ekipman türü ve çeşitliliği çekmeyi planladığınız fotoğraf türüne göre değişecektir. Ancak her durumda 1 veya 2 kamera gövdesi ve birkaç lense ihtiyaç duyacaksınızdır. Ayrıca fotoğraflarınız üzerinde oynamalar ve düzeltmeler yapabileceğiniz, Photoshop gibi, bir programa da ihtiyacınız olacaktır. Duruma göre aydınlatma ekipmanı da edinmeniz gerekebilir. Eğer küçük bir stüdyo açmak istiyorsanız birkaç tane daha profesyonel ekipmana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yüksek kalitede fotoğraf çekmek için kaliteli ekipmana sahip olmak tabii ki önemlidir, ancak kariyerinizin başında tüm tasarruflarınızı yeni ve ileri teknoloji ekipmanlara yatırmak pek akıllıca olmayabilir. Bunun yerine iyi çalışır durumdaki kullanılmış ekipmanları satın alabilirsiniz. İşinizin durumuna göre de ekipmanları kiralayabilir veya ödünç alabilirsiniz. Aklınızda bulunsun, satın aldığınız lensleri daha sonra alacağınız yeni kameralarla birlikte kullanma şansınız olacağından dolayı lensler çok daha iyi yatırımlardır.

Ekipmanınızı tanıyın

Profesyonel işe giderken, kameranızla ilgili her ayarı ve mesajları biliyor olmalısınız. Lensleri gözleriniz kapalıyken bile takıp çıkarabiliyor olmanız gerekir. Çekim anında gereğinden fazla ekipman ile uğraşmak kesinlikle profesyonel görünmeyecektir. Ekipmanınızın eğitim kılavuzlarını baştan sona dikkatlice okuyun, kameranızın standart kaynaklardan öğreneceğinizden çok daha fazla özellikleri olabilir. Kameralarınızın ayarları ile oynayarak değişik mekanlarda ve çeşitli ışık ve hava koşullarında çekimler yapın. Ekipmanınızın hangi koşullarda nasıl sonuçlar vereceğinden hemen hemen emin olun.

Uzaktan kumandalı flaş veya farklı lensler gibi ekipmanların nasıl kullanıldığını iyice öğrenin. Bu ekipmanlar ile ilgili bilgi sahibi olmanız fotoğrafçılığınızı geliştirecektir.

Kamera teknolojileri ve fotoğrafçılık ipuçları üzerine araştırmalar yapın

Kamera teknolojilerini yakından takip edin
Image Credit: Free HD Wallpaper

Kamera ayarları, fotoğraf ipuçları ve püf noktaları hakkında incelemeler yapın, konu ile ilgili kitap ve dergiler alın. Mümkünse birkaç tane fotoğraf dergisine abone olun. Bütün öğrendiklerinizi hemen uygulayın ve neden sonuç ilişkisi kurun. Bunlar sayesinde her geçen gün daha iyi fotoğraflar çekmeye başlayacaksınız.

Fotoğraf düzenleme yazılımlarını öğrenin

Profesyonel fotoğrafçıların çektiği fotoğraflarda da düzeltilmesi gereken küçük ayrıntılar olabilir. İyi bir fotoğraf düzenleme programı ile (Photoshop, Gimp vb.) fotoğraflarınızı “iyi” konumundan “muhteşem” konumuna geçirebilirsiniz. Ancak, düzeltme yaparken veya efekt kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir, mümkün olduğunca fotoğrafın genel dokusunu ve havasını bozmayacak şekilde küçük dokunuşlar yapmanız gerekir. Müşterileriniz doğallığından uzaklaştırılmış bir fotoğraftan memnun olmayabilir.

Tam bir portföy oluşturun

Tam bir fotoğraf portföyü oluşturun
Image Credit: Popular Photography

Profesyonel manada iş almayı düşünüyorsanız, müşterilerinize göstereceğiniz bir portföyünüzün olması gerekir. Portföyünüze farklı konularda ve özelliklerde çekilmiş fotoğraflarınızı koyun. Aynı konuda ve özellikte çok fazla fotoğraf eklemeyin. Çok güzel bile olsalar, peş peşe bakılan aynı özellikteki fotoğraflar algıda sıradanlık oluşturur. Portföyünüzün en az 10 fotoğraf içerdiğinden emin olun. Unutmayın ki, işi almadan önce müşterilerinizi etkilemeniz gerekir.

Uzmanlık alanınızı bulun

Profesyonel fotoğrafçılıkta da uzmanlık alanları vardır. Siz de en başarılı olduğunuz ve çalışmayı sevdiğiniz alanı bulmaya çalışın (portre, düğün, moda, ürün, spor, doğa fotoğrafçılığı gibi).

Müşterilerinize istediklerini verin

Özellikle kariyerinizin ilk basamaklarında, kendinizin değil de müşterilerinizin isteklerine kulak verin. Unutmayın ki yol kat etmeniz için para kazanmanız, bunu için de müşterilerinizin fotoğraflarınızı beğenmesi ve alması gerekir. Profesyonel alanda çalışırken hedeften uzaklaşmayın, kendi istekleriniz doğrultusundaki fotoğrafları boş zamanlarınızda çekebilirsiniz.