Yazılar

Fotoğrafçılık üzerine yazılar

Seyahat Fotoğrafçılarının Dikkat Etmesi Gereken 3 Konu

Seyahat fotoğrafçılığıyla özel olarak ilgileniyorsanız, daha önce bulunmadığınız birçok yerde bulunacaksınız ve çok fazla zaman harcayacaksınız. Büyük ihtimalle, alışık olmadığınız farklı sosyal görgü kuralları ile karşılaşacaksınız.

Bu nedenle ziyaret ettiğiniz yerlerde sıkıntı yaşamamanız için bazı konuları sizler için derledik ve hatırlatmak istedik. Ekipmanlardan görgü kurallarına kadar, seyahat fotoğrafçılarının yapmayı bırakmaları gereken 3 konu üzerinde özellikle durduk.

Halka Açık Sokak Fotoğrafçılık Kurallarına Dikkat Edin

Bazı ülkelerde sokak fotoğrafı çekmek isteyen turistlerin, fotoğraf kadrajına giren yayalardan izin almadan çekim yapmaları normal kabul edilirken, bazı ülkelerde aynı hoşgörü ve izin olmayabilir. Örneğin, İspanya'da, kültürel, kamusal bir etkinlik gerçekleşmediği sürece insanları içeren genel fotoğrafların çekilmesine izin verilmez. Onlara göre, toplumsal (ve teknik açıdan yasal olarak), açık sokak fotoğrafları çekimi sınırlıdır.

Bu sebepten, yeni bir şehirde sokak fotoğrafçılığı gezisine çıkmadan önce, hızlı bir Google arama ile bulunduğunuz ülke hakkında biraz bilgi toplamanız gerekebilir.

Çok dikkatli olun

Bu çok genel bir uyarı gibi görünmekle birlikte, son zamanlarda, özellikle selfie (öz çekim) çekimlerinde yaşanan kazalar düşünülünce tekrar hatırlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. Yeni bir yerde bulunmanın heyecanı ve güzel fotoğraflar çekme arzusu dikkatinizi dağıtabilir ve sizi yanlış ve tehlikeli durumlara sokabilir. Gittiğiniz yerlerde fotoğraf çekmeye başlamadan önce bulunduğunuz alanı mutlaka inceleyin, tehlike oluşturabilecek bölgeleri ve durumları tespit edin. Heyecana kapılmadan dikkatli bir şekilde çekimlerinizi yapın. Herkes sizin ne yaptığınızla ilgilenmeyebilir ve size dikkat etmeyebilir.

İster bir yürüyüşe çıkmış olun veya bir kent simgesini geziyor olun, tüm güvenlik önlemlerinizi alın. Tüm güvenlik önlemleri konuk olduğunuz şehirlerde yerel makamlar tarafından yerine getirilmiştir. Bir fotoğraf için bu kuralları hiçe saymak, yalnızca tehlikeli değil aynı zamanda da büyük bir saygısızlıktır.

İhtiyacınız kadar malzemeyi yanınıza alın

Birçok seyahat fotoğrafçısı, günün büyük bir bölümünü hareket halinde geçireceği gerçeğini görmezden gelir. Çok fazla ekipman ile yola çıkmak sizi ağırlaştırır ve sizi yaşayacağınız maceradan alıkoyar.

Hafif ekipman seti ile yola çıkın. İşlevsel ancak küçük bir kamera ve temel lens kullanmak, telefoto yakınlaştırma özelliğine sahip bir DSLR’den çok daha az yorucu ve pratiktir.